Şahıs Firması

Şahıs Firmaları hakkındaki soru ve Cevabı

Soru: 1 – Mimarlara uygulama işleri yapıyorum. Nasıl bir şirket açmalıyımki fatura kesebilmeliyim ? Şahıs şirketi olabilir mi mesela? Mimari uygulama işleri olduğunu söylemeliyim

Soru: 2-Pardon, Bilmediğim için soruyorum; tek kişilik şirket kuruluşuna Türkiyede izin verildimi ?

Her iki soruya Cevap:
Şahıs firmasının diğer şirketlerden hiçbir bir farkı yoktur. Onlar ne yapabilirlerse, şahıs firması da yapar.

Şahıs firmaları hakkında bazı bilgiler:

*    Tek kişi ile kurulabildiği gibi, çok kişi ile de kurulabilir.

*    Firma ismi Kuran kişinin ismidir. Mesela,  (Tuba Bilişim – Tuba Ac) gibi. Başka ortak varsa isim şöyle olur (Tuba Bilişim- Tuba Ac ve Ortakları)

*    Şahıs firması için belirlediğiniz bir veya birkaç Firma ismi kullanabilirsiniz. (Tuba Bilişim – Tuba reklam – Tuba Pazarlama) gibi. Bunları tescil dilekçesinde ve Noterde imza sirküleri yaparken belirtmeniz gerekir.

*    Şahıs firması bir dilekçe ile kurulur, bir dilekçe ile kapatılır. Bu diğer şirketlere göre farklılıktır ve kolaylıktır. Diğer şirketlerin kapatılması için uzun formatiler vardır. Adına da (Fesih) denir. Bir şirketin kapatılması için en az 1 yıllık bir süre gerekir. Bu arada şirketin ismi (Tuba Bilişim, Pazarlama Ltd.Şti) ise 1 yıl şu şekle gider: (Tasfiye Halindeki Tuba Bilişim, Pazarlama Ltd.Şti.) Bu arada şirket yine ticari faaliyetlerde bulunabilir.

*    Diğer şirketlerde Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetçi vs gibi görev ve mecburiyetler vardır. Şahıs firmasında ise bunlar yoktur. Firma Sahibi istediği gibi (Mali gereklilikleri yani Beyanname, Defter kayıtları, Fatura, İrsaliye vs yerine getirerek ) çalışabilir.

*    Ticari bakımdan diğer firmalar ne yapabilirse, şahıs firmaları da yapar. Mesela; Üretim yapabilir, işci çalıştırabilir, yurddışı faaliyetlerde bulunabilir vs.

*    Vergi bakımından Ltd.Şt. ler daha avantajlı ise de, şahıs firmalarının da pek büyük bir farkı yoktur.

*    Diğer şirketlerin mali yükümlülüklerinin hepsi şahıs firması için de vardır. Mesela Fatura kesmek, Fiş vermek, KDV tahsil ve ödemesi, Vergi beyannamesi verilmesi-vergi ödenmesi vs. hepsi aynıdır.

*    SSK ve Çalışma mevzuatı bakımından çalıştırdığı işcilere karşı vecibeleri aynı diğer şirketler gibidir.

Ticari Hayata yeni başlayanlar ve özellikle ortaksız çalışanlar için en iyi firma şekli SAHIS FİRMASI’dır. Size de bunu tavsiye ederim. Firma kuruluşu ile ilgili İTO web sitesinde ve Sanayi Bakanlığı Web sitesinde geniş bilgi bulabilirsiniz. Çok yakında sitemize de bunlar konulacaktır. Başka konularda bilgiye ihtiyacınız olursa, lütfen yazınız..

Kolay gelsin.

Muzaffer Deligöz- Şirket ve Kooperatif Danışmanı