Yönetim Kurulu Üyesi İstifasını Nereye Vermelidir ?

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne istifa dilekçesi veren yönetim kurulu üyesinin istifası geçerli değildir.

Konut Yapı Kooperatifi Örnek Anasözleşmesinin 47. maddesinde “Yönetim kurulu üyeleri istifa etmek suretiyle her zaman çekilebilirler” hükmüne yer verilmiş olup, yönetim kurulu üyeliğinden istifa için her hangi bir şekil şartı öngörülmemiştir.

Anasözleşme hükmüne göre, yönetim kurulunun istifa eden üyenin yerine yedek üyeyi çağırabilmesi için bu istifadan haberdar olması gerekmekte olup, usul olarak organlarda görev alan üyelerin, istifa iradesini, gereği yapılmak üzere görev yaptığı organa bildirmesi zorunludur. 

Bilindiği üzere, istifa; tek taraflı irade beyanı olup, gerekli prosedürün yerine getirilmesiyle hüküm ifa ettiğinden, yönetim kurulu üyesinin Noter kanalıyla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne gönderildiği anlaşılan istifa kooperatif Yönetim Kuruluna da bildirilmiş ise, istifa bildirim tarihi itibariyle geçerli olacak, aksi takdirde görevin sürmekte olduğu şeklinde değerlendirilecektir.

2 thoughts on “Yönetim Kurulu Üyesi İstifasını Nereye Vermelidir ?

  1. Muzaffer bey sadece kooperatif resmi adresine noter kanalıyla yapılan istifa kabul görmezmi, Sanayi ve Ticaret İl müdürlüğünede noterin göndermesi şartmı veya noterler zaten gerekli yerlere gönderirlermi.

  2. ben sitemizde denetici başkanım.Yanlız istifa etmek istiyorum.Nereye başvurmam lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>